Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rady dla początkujących żeglarzy

3 kwietnia 2017

Jeśli żeglarstwo jest Twoim marzeniem warto je realizować! Żeglowanie daje poczucie wolności i kontaktu z nieokiełznaną naturą. Zanim jednak wypłyniesz na szerokie wody sprawdź o czym musisz wiedzieć jako nowicjusz.

Spokojny początek
Na początku nauki żeglowania warto wybrać odpowiednie miejsce do nauki. Powinny być to wody spokojne, niewzburzone, gdzie wiatr jest łagodny i słaby. Nie bez znaczenia jest także ilość marin na zbiorniku wodnym i ciepła woda w razie utraty kontroli nad żaglówką.Z tego względu najlepiej uczyć się żeglowania w lecie, gdy woda jest ciepła.

Terminy żeglarskie
Podczas nauki żeglowania instruktor będzie używał typowych dla żeglarstwa słów i zwrotów. Warto się ich nauczyć wcześniej, by dobrze rozumieć instruktora i wykonywać dane polecenia. Można także poczytać o podstawowych częściach żaglówki i sposobach jej sterowania. Podstawowe komendy również warto znać.

Trzymaj się jachtu!
Jak to wiadomo na wodzie czasem dosyć mocno kołysze. Z tego względu trzeba zapamiętać jedną ważną zasadę: zawsze należy trzymać się jachtu choćby jedną ręką, by nie wpaść do wody w przypadku utraty równowagi.

Praktyczne pakowanie
Wybierając się na żeglowanie spakuj się w torbę lub plecak, nigdy w walizkę. Walika jest sztywna i ciężko ją schować. Najlepsza będzie torba, wykonana z miękkiego materiału, którą można upchać w wolny kąt.
Pakując się nie można zapomnieć o odpowiednich ubraniach. Warto wziąć coś na gorące dni, ale także na te pełne deszczu i zimnego, mocnego wiatru. Trzeba zabrać ze sobą sztormiak, ciepłe ubrania, nakrycie głowy.

Pilnuj bom
Dla niewtajemniczonych bom jest to prostopadle zamontowana do masztu belka. W trakcie wykonywania manewrów zmienia ona swoje miejsce. Niejednokrotnie pokazywano w filmach jak bom uderza w żeglarza spychając go do wody lub obijając. Warto tego uniknąć, choć wymaga to czujności.

Sprawdź pogodę
Przed wypłynięciem w rejs warto sprawdzić jaka pogoda zapowiada się na dzień. Najlepiej sprawdzać prognozę dzień wcześniej. Na specjalnych portalach pogodowych możemy nawet sprawdzić jaka będzie przewidywana siła wiatru i temperatura wody. Dzięki temu będziemy mogli przygotować żaglówkę do przewidywanych warunków atmosferycznych.