Trwa ładowanie proszę czekać ...

Podstawowe zwroty żeglarzy

3 kwietnia 2017

Gdyby początkujący żeglarz przysłuchał się rozmowie dwóch doświadczonych żeglarzy za pewne nie zrozumiał by z niej dużo. Dlaczego? W żeglarstwie występuje bardzo dużo fachowych określeń poszczególnych manewrów, części jachtu, czy masztu, które nic nie mówią osobom nie w temacie. Z tego powodu przed rozpoczęciem przygody z żeglarstwem warto poznać podstawowe zwroty i komendy.

Nazwy poszczególnych części jachtu

Dziub – przód jachtu
Rufa –tył jachtu
Achterpik – krańcowy przedział na rufie, który pełni rolę magazynku
Bakista – schowek znajdujący się pod miejscem do spania, czyli koją
Forpik – mały schowek na przodzie jachtu
Bom –prostopadła do masztu belka, do której to mocuje się żagiel
Kabestan –kołowrotek o walcowatym kształcie, który ułatwia obsługę lin żagla
Knagi – małe elementy, do których mocuje się liny
Kil –belka konstrukcyjna
Likszparą – otwór wzdłuż całej długości masztu służący do mocowania żagla
Rumpel - drążek do nadawania kierunku rejsu, obsługiwany przez sternika
Reling – barierka przytwierdzona wzdłuż górnego pokładu, która ma za zadanie chronić żeglarza przed wypadnięciem za burtę
Zęza – wolna miejsce/przestrzeń pod pokładem jachtu, w której gromadzi się nieczystości
Wanta - lina stabilizująca maszt
Sztag – linka wykonana ze stali, która łączy maszt z pokładem
Pagaje - krótkie wiosła z owalnym piórem

To tylko niektóre ze słów, które warto znać z zakresu budowy jachtu. Jeśli chcemy naprawdę nauczyć się żeglować warto znać nazwy wszystkich otworów w żaglu, wszelkich lin. I np. fala to lina, która służy do wciągania ruchomych elementów jachtu, a szot to lina służąca do sterowania żaglem. Każdy wie co to jest cuma – lina do mocowana łodzi/jachtu do nadbrzeża.

Żeglowanie – nazewnictwo manewrów

Poszczególne manewry i zwroty również mają swoje „żeglarskie” nazwy. Np. płynąć z wiatrem to fordewind, z kolei pod wiatr to bajdewind. Halsowanie to nic innego jak stałe manewrowanie jachtem. Kierunek prostopadły do linii jachtu to z kolei trawers. Określenie swoje ma także pogoda. Bezwietrzną pogodę na wodzie nazywa się flautą.

I można wymieniać tak bez końca. Przed rozpoczęciem nauki, czy kursu żeglowania warto znać te pojęcia, by rozumieć polecenia jakie wydaje instruktor. W Internecie można znaleźć bardzo wiele ilustracji, które dokładnie przedstawiają i opisują dane części jachtu, wszystkie linii, otwory i pozostały osprzęt.