Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zdobyć patent żeglarski?

3 kwietnia 2017

Patent na żeglowanie jest świetnym pomysłem, dla osób, które kochają jeziora i marzą by samemu pokierować jachtem lub łodzią. Żeglowanie wymaga posiadania szerokiej wiedzy na temat budowy samej łodzi, a także technik wykonywania manewrów, czy ogólnej jej obsługi. Jest to sport, który wymaga od pasjonata dużego zaangażowania, czasu, a także sporem sumy pieniędzy.

Kiedy potrzebny jest patent

Patent żeglarki potrzebny jest, gdy chcemy sterować jachtem, który ma więcej niż 7,5 m długości. Uprawnień nie potrzebują osoby towarzyszące, tylko osoba nim sterująca, kapitan. Patent będzie również potrzebny do okazania w przypadku wypożyczania sprzętu żeglarskiego. Podczas pływania możemy być skontrolowani przez policję, która poprosi o stosowne dokumenty.

Patent żeglarza jachtowego (jest to pierwszy stopień) może zrobić osoba, która ukończyła 12 rok życia. Kolejnymi stopniami jest: sternik jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Ostatnich dwóch stopni nie zdobywa się jednak przez zdanie egzaminu, lecz poprzez zdobycie odpowiedniego doświadczenia oraz stażu.

Koszt uprawień

Koszt kursu żeglarskiego to kwota około 900 zł. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Jeśli w trakcie kursu organizowane są zajęcia wyjazdowe musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Uzyskanie pierwszych dwóch stopni licencji uzależnione jest od pomyślnego zdania egzaminów zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Koszt egzaminów to około 300 zł.

Dodatkowymi wydatkami może być wypożyczenie łodzi – ceny wahają się od 200 zł do nawet kilku tysięcy złotych za około 3 doby. Ceny w wypożyczalniach zależne są od sezonu, stanu czarterowanej łodzi i ilości osób jakie możemy zabrać na pokład. Zakup jachtu to większy wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy polskich złotówek. Dodatkowo posiadając żaglówkę musimy dbać o jej stan i posiadać miejsce do jej przechowywania poza sezonem.

Gdy dopiero rozwijamy swoją pasję do żeglarstwa warto czarterować jacht. Kupno jachtu to duży wydatek i duża odpowiedzialność. W sytuacji, gdy nasza pasja się rozwinie i przerodzi w nowy styl życia warto wtedy pomyśleć o zakupie. Nie ma nic piękniejszego niż wypłynąć na wodę swoim jachtem w piękną letnią i bezchmurną pogodę.