Trwa ładowanie proszę czekać ...

5 porad dla zaczynających przygodę z żeglarstwem

3 kwietnia 2017

Żeglarstwo jest bezsprzecznie pięknym sportem. Nie ma to jak wypłynąć na wodę i poczuć wiatr w żaglach i ciepło świecącego słońca. Jednakże nie można zapominać tu o jednej podstawowej kwestii jaką jest bezpieczeństwo – zarówno żeglarza, jak i osób towarzyszących.

Przeszkolenie

Osoby wybierające się na wodę i planujące sterowanie jachtem powinny posiadać odpowiednią wiedzę na temat obsługi jachtu. Nauka zaczyna się poprzez poznanie wszystkich części jachtu, po wiązanie węzłów, zmianę kierunków po wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów. Szkolenie ma za zadanie rozwijać nowe umiejętności i pogłębianie doświadczenia w żeglarstwie i przygotowuje ono żeglarza do poradzenia sobie w różnych sytuacjach i zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Pływając jachtem trzeba być przygotowanym na każdą sytuację i zagrożenie. Na pokład warto ze sobą zabrać przedmioty, które pozwolą nam na utrzymanie zdrowia w sytuacji dłuższego pozostawania na wodzie. Niezbędne są urządzenia, które pozwolą na wezwanie służb ratunkowych, apteczka, koc termiczny, ciepłą odzież. Pogoda na wodzie może zmienić się bardzo szybko. Oczywiście obowiązkowy przed wejściem na pokład jest kamizelka ratunkowa.

Znajomość miejsca i pogody

Wiadomo, że pogoda może zmieniać się bardzo szybko. Jednak warto przed wyruszeniem w rejs znać prognozę pogody: temperaturę, występowanie lub brak opadów, przewidywaną siłę wiatru. Warto także zaplanować trasę i znać alternatywne rozwiązania w przypadku pogorszenia się pogody. Ważna jest także znajomości miejsca, w którym będziemy pływać.

Trening czyni mistrzem

Po zdanym kursie trzeba dużo ćwiczyć, by nabrać wprawy i posiąść umiejętność szybkiego reagowania na różne sytuacje. Tak samo jest w przypadku jazdy samochodem po zdanym egzaminie. Doświadczenie przyda się także do zdobywania kolejnych stopni żeglarskich.

Kurs pierwszej pomocy

Warto go mieć, albo przynajmniej znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Mimo wykazanej należytej ostrożności nie zawsze da się uniknąć sytuacji, w których pomoc medyczna będzie potrzebna. Kurs może także obejmować techniki wyławiania ludzi z wody. Kurs pierwszej pomocy powinien być obowiązkową częścią każdego kursu żeglarskiego.