Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów

3 kwietnia 2017

Kiedyś wybór rowerów nie był taki duży jak dziś. Rowery są dostępne w wielu różnych kolorach, z dodatkowymi akcesoriami i udogodnieniami. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są cztery rodzaje rowerów: miejskie, górskie, crossowe i trekkingowe. Czym różni się dany model i do jazdy po jakim terenie się nadaje najlepiej?

Rower miejski
Jak sama nazwa wskazuje rower miejski przeznaczony jest do poruszania się po mieście, po ścieżkach rowerowych. Najlepiej nadaje się do jazdy rekreacyjnej. Rowery tego typu mają cieńsze opony niż np. rower górski, posiadają większą kierownice i koła i mniejszą liczbę przerzutek. Posiadają bardzo często bagażnik i kosz z przodu (jeśli chodzi o rowery damskie) i błotniki. Pozycja jaką przyjmuje się na rowerach miejskich to sylwetka wyprostowana.

Rower górski
Rower górski charakteryzuje się szerokimi oponami idealnymi do przemierzania tras w terenie, gdzie często występuje nierówne podłoże. Posiada mocniejsze obręcze, solidniejsza ramę – rower musi być wytrzymały, więcej przerzutek na różne rodzaje podłoża, po którym będzie się jeździć. Napęd występujący w rowerze zazwyczaj skrojony jest pod jazdę terenową.

Rower trekkingowy
Rower ten charakteryzuje się węższymi oponami, które pozwolą na szybszą jazdę po asfalcie. Zawsze oczywiście można je wymienić na inne. Posiada błotniki, bagażnik, stopkę, dynamo, czy ergonomiczną kierownicę. Rower trekkingowy ma odrobinę słabszą konstrukcję niż górski, mniejszy przekrój ramy, lecz nie są narażone na uszkodzenia jak rowery górskie. Są idealnym rozwiązaniem na dłuższe, asfaltowe podróże.

Rower crossowy
Ten rodzaj roweru przypomina trochę poprzednika – rower trekkingowy, lecz bez dodatkowych akcesoriów tj. błotniki, bagażnik itp. Są idealnym rozwiązaniem na wycieczki po asfalcie i szutrowe, gruntowe drogi, posiadają taki sam napęd jak rowery trekkingowe.

Tak więc wybór odpowiedniego roweru zależy przede wszystkim od naszych potrzeb – czy rower będzie potrzebny do jazdy po mieście na zakupy, czy wyłącznie po lesie. Rower także trzeba dobrać do planowanych dystansów tras, terenu po którym będzie się jeździć (miasto, wieś, asfalt, las, teren górski). Nie należy zapominać, że przy kupnie roweru trzeba go dopasować do swojego wzrostu i skupić się na aspektach dla nas najważniejszych (wygoda, szybkość jazdy itp.).