Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wybieramy odzież na rower

3 kwietnia 2017

Jazda rowerem pozwala nie tylko na przemieszenie się z punktu A do punktu B. Może być także sposobem na miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu, czy nawet przerodzić się w prawdziwe hobby. W zależności jak często korzysta się z roweru i do czego służy potrzeba odpowiedniej odzieży, by w pełni cieszyć się jazdą rowerem.

Koszulka

Oczywiście dobór koszulki zależy od panującej pory roku. Wśród koszulek wyróżnić można potówki, czy koszulki wykonane z wełny merynosów. Tak zwane potówki mają za zadanie łatwo odprowadzać pot na zewnątrz. Dzięki temu organizm nie wychładza się, a skóra nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Z kolei koszulki z wełny merino jest miła w dotyku i ciepła. Niestety nie odprowadza tak dobrze potu jak materiały syntetyczne, lecz zapewnia komfort cieplny. Bawełna nie nadaje się do intensywnej jazdy.

Spodnie i spodenki

Spodenki mogą być obcisłe lub szerokie. Długie spodnie rowerowe w większości przypadków są dopasowane do sylwetki. Odzież dobrze przylegająca nie mogę ocierać skóry, ani się nigdzie wpijać. Powinny posiadać płaskie szwy wewnętrzne. Spodenki i spodnie wykonane są z różnej grubości materiałów, zwykle grubsze są na sezon jesienno-zimowy, cieńsze na wiosenno-letni. Spodnie spodenki, które posiadają wkładkę nosi się bez bielizny.

Bluzy

Bluzy ubieramy na chłodniejsze dni. Wybierając bluzę warto zwrócić uwagę na materiał i ocieplenie. Na lato najodpowiedniejsze będą bluzy cienkie, które ochronią przed wiatrem, na chłodniejsze dni – bluzy ocieplane. Najlepiej, gdyby bluza była wykonana z materiału, który zatrzymuje wiatr, a jednocześnie pozwala skórze oddychać.

Rękawiczki i skarpetki

Rękawiczki i skarpetki mogą wydawać się dla wielu osób mało istotne, ale warto dobrać je dobrze, by czuć komfort podczas jazdy. Rękawiczki można podzielić na krótki, długie oraz zimowe. Nie tylko ogrzewają dłonie, lecz także poprawiają komfort dłoni, szczególnie podczas długiej jazdy. Dobrze dobrane i oddychające skarpetki zapewnią ciepło, ale także zapobiegną powstawaniu otarć na stopach.

Ubrania przeciwdeszczowe

Ubrania przeciwdeszczowe, zarówno kurtki, spodnie jak i ochraniacze, mają za zadanie chronić rowerzystę przed przemoczeniem. Dobra kurta przeciwdeszczowa powinna być lekko przedłużona, by chroniła plecy, stójkę oraz kieszenie, a także membranę, które jednocześnie chroni przed zmoknięciem i pozwala oddychać skórze podczas wysiłku.