Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kultura i zwyczaje w Tajlandii

3 kwietnia 2017

Kultura Tajlandii i zwyczaje w niej panujące wynikają z wielokulturowość i położenia tego państwa. Znajduje się ona w sąsiedztwie takich państw jak Birma, Laos, Wietnam oraz Kambodża, których kultura i pewne zwyczaje również przenikły do kultury Tajów.

Przywitanie

W Tajlandii mieszkańcy witają się gestem wai Jest to gest złożenia rąk jak do modlitwy z jednoczesnym pochyleniem głowy do przodu. W zależności z kim się witamy ręce powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Gdy witamy się z dobrym znajomym wystarczy złożyć ręce na wysokości klatki piersiowej, jeśli z mnichem-na wysokości twarzy.

Targowanie się

W Tajlandii jest bardzo wiele ciekawych targowisk. Można znaleźć na nich wszystko – od jedzenia po kwiaty, ubrania, biżuterię i dewocjonalia. Sprzedawcy często dają kupującym do zrozumienia, że ceny nie podlegają negocjacji, jednak warto to robić, lecz z umiarem. Sprzedawcy zazwyczaj obniżają cenę o 30-40%.

Buddyjska etykieta

Buddyści w codziennym życiu przestrzegają wielu zasad zachowania się. Należą do niech między innymi: niedotykanie czyjejś głowy, nie dotykanie niczego stopami, czy zwracać się w kierunku posągów Buddy. Tajowie przed wejściem do czyjegoś domu, świątyni i często do sklepu ściągają buty.

Religia

W przeważającej części Tajlandii wyznawany jest buddyzm. Wchodząc do świątyń trzeba być ubranym skromnie i przyzwoicie. Kobiety nie mogą dotykać mnichów, a ni nic im podawać. Tajowie wierzą także w duchy. Na południu kraju większość mieszkańców wyznaje islam.

Rodzina królewska

Głową państwa jest król. Tajowie bardzo szanują rodzinę królewską, dlatego nie można mówić o niej źle, czy ją wyśmiewać. Ze względu na to, że wizerunek króla jest na banknotach i znaczkach pocztowych należy je również traktować z szacunkiem. Z tego względu też wszędzie, o każdej porze można usłyszeć hymn poświęcony królewskiej rodzinie, np. w kinie, czy na targu. Zwyczaj nakazuje wtedy wstać i zachować ciszę.

Mieszkańcy

Mieszkańcy Tajlandii są życzliwi, uśmiechnięci, weseli. Gdy jednak dostąpią zniewagi stają się mściwi. Według kultury złość i brak cierpliwości świadczą o złym wychowaniu i braku manier. Dodatkowo ludność na północy jest spokojniejsza i wolniejsza.
Najważniejsze święta

Do najważniejszych świąt w Tajlandii należą urodziny króla i królowej, które obecnie mają miejsce w sierpniu i grudniu, LoiKrathong – święto odbywające się w listopadzie, kiedy to Tajowie przepraszają w modlitwach bogów rzek za ich zanieczyszczanie, czy Sonkran, czyli Nowy Rok – ma miejsce w kwietniu i wygląda tak jak w Polsce Lany Poniedziałek