Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wyjątkowe zwyczaje Tajów

3 kwietnia 2017

Przed wycieczką do Tajlandii warto poczytać o tym pięknym kraju i o zwyczajach i kulturze ludzi tam mieszkających. Są różne od zwyczajów panujących w Europie. Warto wiedzieć jak zachować się w danej sytuacji, by kogoś nie obrazić.

Opanowanie przede wszystkim
W Tajlandii nie mile widziane są wybuchy złości, czy zniecierpliwienie. Gdy jesteś czym zdenerwowany w tym kraju jednak zachowaj spokój. Złość i nerwy w niczym nie pomogą, a nawet zaszkodzą, gdyż nikt nie udzieli Ci pomocy. Warto o tym pamiętać, gdy spóźnia się autobus dwie godziny, czy osoba na umówione spotkanie. U nich punktualność prawie nie istnieje.

Monarchia
W Tajlandii rodzina królewska jest bardzo ważna i czczona. Nazwa kraju Tajlandia oznacza kraj ludzi wolnych. Po burzliwych dekadach, których doświadczyli jej mieszkańcy bardzo cenią oni wolność i ją szanują. Do pałaców królewskich oraz świątyń wchodzi się w odpowiednim stroju, bez obuwia. Wszędzie można usłyszeć hymn rodziny królewskiej – przy którym należy wstać.

Kobieta w Tajlandii
Tajowie widząc podróżującą kobietę zaczepiają ją i pytają o męża. W ich przekonaniu kobieta sama to kobieta nieszczęśliwa, smutna lub samotna. Zachowanie kobiet wobec mnichów też jest specyficzne. Kobieta nie może usiąść koło mnicha w środkach komunikacji miejskiej, nie może także wchodzić do miejsc przeznaczonych jedynie dla duchownych. Kobieta nie może także nic wręczyć mnichowi – musi to zrobić przez innego mężczyznę lub położyć dany przedmiot na ziemi.

Części ciała a filozofia buddyjska
Tajowie mają różne poglądy dotyczące różnych części ciała. Najważniejszymi z nich jest głowa oraz stopy. Głowa jest najważniejsza, z kolei tył ciała – najmniej ważny. Z tego względu nie wolno dotykać niczyjej głowy, dotyczy to również dzieci. Nogi z kolei uznawane są za nieczyste, dlatego nie wolno wskazywać niczego tą częścią ciała. Nie stosowne jest także publiczne okazywanie uczuć.

Przywitania
Osoby witające się, które się wcześniej znały, czy też nie wykonują gest złożenia rąk jak do modlitwy. Przywitanie konkretnych osób i wysokość podniesienia tak ułożonych rąk zależy od tego jakim szacunkiem darzymy tą osobę, np. witając się z królem należy podnieść złożone ręce nad głowę. Przywitanie takie oznacza tyle co: „Pozdrawiam Boga, którego odnajduje w Tobie”.